آخرین اخبار

تاریخ : 5. مرداد 1395 - 9:40   |   کد مطلب: 908
به بهانه سالروز اقامه اولین نماز جمعه کشور
نگاهی کوتاه بر زندگانی آیت الله فقیه(ره) اولین امام جمعه زیرکوه
نگاهی کوتاه بر زندگانی مرحوم آیت الله شیخ محسن فقیه بمرود به عنوان اولین امام جمعه زیرکوه

مرحوم آیت الله شیخ محسن فقیه بمرود در سال 1309 در زیركوه قاین به دنیا آمد و پس از تحصیلات ابتدایی در قاین و تلمذ از درس صرف و نحو والد گرامی اش به حوزه علمیه مشهد آمد و از وجود علمایی همچون ادیب نیشابوری، شیخ علی محمد خاوری، آیة ا... میلانی و آیة ا... بروجردی بهره جست. سپس به قم رفته و در حوزه علمیه قم از محضر درس آیة ا... مشكینی و حاج شیخ هاشم قزوینی بهره گرفت. 
آیت الله فقیه سپس به زیركوه قاین بازگشت و به راهنمایی مردم پرداخت و با شروع نهضت انقلاب اسلامی در ترغیب مردم به مخالفت با نظام ستمشاهی اهتمام ورزید.
ایشان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی طی حكمی از سوی امام خمینی (ره) به امامت جماعت زیركوه قاین منصوب شد و ب عنوان اولین امام جمعه استان خراسان جنوبی در این سنگر به ترویج مبانی دینی و سیاسی مشغول بود.

كتاب هایی نظیر شرحی بر رساله حقوق امام سجاد (ع) و از ایشان به یادگار مانده است.
 این عالم برجسته در تاریخ تیرماه 1386 به آغوش معبود شتافت و خیلی از مریدان خود را در زیركوه عزادار نمود.

آیین خاكسپاری آیت الله حاج شیخ محسن فقیه بمرود در روز جمعه 23 تیر ماه 1386 با حضور هزاران نفر از علما و مدرسین حوزه های علمیه ائمه جمعه و جماعت، مسؤولان ادارات و سازمانهای استانهای خراسان جنوبی و رضوی طلاب و روحانیون و مردم شهیدپرور زیركوه، قاین و مشهد در حریم ملكوتی هشتمین امام همام امام علی ابن موسی الرضا (ع) برگزار شد.
پیكرش در بهشت ثامن در صحن جمهوری حریم آسمانی آن امام همام تدفین گردید.

به جهت انجام خدمات و اقدامات شایسته ایشان برای شهرستان محروم زیرکوه در حال حاضر میدانی در این شهرستان به نام ایشان نامگذاری و به نصب تمثال ایشان مزیین گردیده است.

بعد از رحلت ایشان حجت الاسلام کریمی و حجت الاسلام رجائی به عنوان امام جمعه های بعدی شهرستان در این سنگر حضور یافتند و در حال حاضر حجت الاسلام غلامرضا مرتضئی نیا به عنوان امام جمعه شهرستان زیرکوه در سنگر نماز جمعه حضور دارند.

جمعه 5 مرداد سال 1358 برابر با سوم ماه مبارک رمضان سال 1399 قمری، اولین نماز جمعه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به امامت مرحوم آیت الله سید محمود طالقانی در دانشگاه تهران برگزار شد. امام خمینی (ره) چند روز قبل از این تاریخ این مهم را به ایشان سپردند و حکم برپایی و اقامه نماز جمعه را صادر فرمودند.

دیدگاه‌ها

سلام و تشکر از شما اما سیوالی که برایم مطرح شد اینه که چرا از ذکر نام روستای فرهنگی بمرود که حضرت آیت الله در آنجا بدنیا آمدند و مقرشان هم آنجا بوده ابا میفرمایید اینقدر برایتان سنگین است برادر
سلام . شما مطلب رو مطالعه بفرمائید ببینید چند بار نام بمرود تکرار شده؟؟؟ تنگ نظری تا کی ؟؟؟؟

دیدگاه شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.