آخرین اخبار

تاریخ : 2. خرداد 1395 - 9:41   |   کد مطلب: 731
این روزها جشن های زیبای مذهبی با چاشنی سخنرانی های طولانی و متعدد برگزار می شود که جای تامل دارد.  

این روزها جشن های زیبای مذهبی با چاشنی سخنرانی های طولانی و متعدد برگزار می شود که جای تامل دارد.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،یکی از خصلت های مومنین به فرموده ائمه اطهار(ع)غمگین بودن در عزای اهل بیت و شاد بودن در شادی اهل بیت است.

برگزاری جشن های مذهبی و پررنگ کردن این جشن ها یکی از کارهای پسندیده ایست که خوشبختانه چند سالی هست در شهرستان زیرکوه رونق گرفته است.

اما چند نکته در برگزاری این مراسم معنوی و مذهبی قابل تامل است که خوب است مسوولان برگزاری این مراسم نیم نگاهی به این مسائل داشته باشند.

اولا برگزاری و همزمانی جشن های با نماز مغرب و عشاء اگر چه کاری مناسب و پسندیده است و باعث حضور حداکثری جمعیت می شود اما چه خوب است جشن هایی که بلافاصله بعد از نماز مغرب و عشاء برگزار می شود طولانی نشود تا شرکت کنندگان در این مراسم فرصتی برای دیدارخانواده و صرف شام در کنار خانواده قبل از خواب داشته باشند.

ثانیا چه خوب است که اگر جشنی برگزار می شود بیشتر حول محور مولودی و شعرخوانی و سرود و اجرای برنامه های شاد و متنوع باشد نه سخنرانی های طولانی و خسته کننده البته احتمالا دوستان هم به این نتیجه رسیده باشند که کسانی که برای شرکت در جشن مذهبی آمده اند طاقت سخنرانی بیش از 20 دقیقه را ندارند و شاید اکثریت جمعیت به سخنان سخنران این جلسات توجه خاصی نداشته باشند.

از طرفی در هم آمیخته شدن این جشن ها با جشن های ازدواج اگر چه امری بسیار پسندیده است و مورد قبول عامه مردم است اما چه خوب است اگر قصد جلوگیری از برگزاری جشن های غیر اسلامی داریم اینگونه جشن های اسلامی و مذهبی را پررنگ تر کنیم و از طولانی کردن بی مورد و خسته کردن شرکت کنندگان با سخنرانی های متعدد و طولانی پرهیز نمائیم.

نکته حائز اهمیت این است که اکثریت مردم شهرستان کشاورز و دامدار هستند و شاید به علت خستگی زیاد طاقت حضور طولانی در این جلسات را نداشته باشند. چه خوب است ما که مدعی بومی سازی هستیم، به جای اقتباس از فرهنگ شهر نشینی و توزیع شام در ساعت 12 شب ،فرهنگ برگزاری جشن هایمان را نیز بر اساس زندگی مردم ،بومی سازی کنیم تا پیره مرد زحمتکش کشاورز و دامدار ما مجبور نباشد در میان جمعیت چرت بزند.

امیدواریم با رعایت برخی از مسائل ریز و جزئی علاوه بر جلوگیری از قضا شدن نماز صبح خیلی ها به علت طولانی کردن بی مورد برخی جشن ها باعث پررنگ شدن مراسم معنوی و مذهبی در سطح شهرستان زیرکوه باشیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.