آخرین اخبار

تاریخ : 11. مرداد 1395 - 7:48   |   کد مطلب: 918
شهرستان زیرکوه در حالی از پتانسیل فوتبالیست ها و فوتسالیست های جوان و با استعداد و استقبال بالا از این رشته های ورزشی برخوردار است که کمبود امکانات و زیرساختهای نامناسب ورزشی جوانان و ورزش دوستان زیرکوه را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،شهرستان زیرکوه در حالی از پتانسیل فوتبالیست ها و فوتسالیست های جوان  و با استعداد و استقبال بالا از این رشته های ورزشی برخوردار است که کمبود امکانات و زیرساختهای نامناسب ورزشی جوانان و ورزش دوستان زیرکوه را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.
سالن های غیراستاندارد
آن طور که یک فوتسالیست این شهرستان  می گوید: در زیرکوه حتی یک سالن  ورزشی فوتسال استاندارد وجود ندارد و این مسئله هنگام برگزاری مسابقات همیشه برای شرکت کنندگان مشکل ساز شده است.
 «محسن بخشی» با بیان این که فقط دو سالن اداره ورزش و جوانان در شهرهای حاجی آباد و زهان برای جمعیت 45 هزار نفری شهرستان وجود دارد به این نکته اشاره دارد که زمان برگزاری مسابقات هر روستا برای شرکت در مسابقات تیمی را معرفی کرده و تیم ها با خودروهای باری و یا موتور سیکلت خودشان را از راههای دور و در تاریکی شب به محل برگزاری مسابقات می رسانند و حامیان تیم ها هم برای تشویق به همین طریق در محل برگزاری مسابقات حضور می یابند.
وی  نبود زیر ساختهای مناسب ورزشی را مخل پیشرفت جوانان و ورزش دوستان شهرستان می داند.
یکی دیگر از ورزشکاران با تاکید بر توجه بیشتر مسئولان  به جوانان زیرکوه می گوید: کمبود فضاهای ورزشی مشکلات زیادی را برای بازیکنان ایجاد کرده است .
او به ضعف زیرساخت های ورزشی در شهرستان اشاره و این سوال را مطرح می کند که نبود حداقل امکانات برای جوانان و ورزشکاران در شهرستان مرزی زیرکوه چه توجیهی دارد؟
زمین چمن
یکی از فوتبالیست های شهرستان هم بزرگترین مشکل را نبود زمین چمن عنوان می کند و می گوید:  سال ها از وعده مسئولان برای تکمیل پروژه چمن شهر حاجی آباد می گذرد اما هنوز هیچ اقدامی انجام نشده است.
وی از  مسئولان می خواهد بیش از گذشته به ورزش فوتبال که مورد علاقه 90درصد ورزشکاران شهرستان است توجه کنند.
به گفته وی  فراهم بودن  زیرساختها و امکانات سخت افزاری زمینه ساز  ورود حامیان مالی و رشد  ورزشکاران و تیم ها است.
فوتبال ساحلی
به گفته یکی دیگر از ورزشکاران فوتبال ساحلی از موضوعاتی است که با توجه به شرایط آب و هوایی شهرستان زیرکوه و هزینه بسیار کم باید مورد توجه قرار گیرد. وی تاکید می کند: فوتبال ساحلی در مقایسه با فوتبال و فوتسال می تواند با هزینه بسیار کم در روستا ها و بخش های شهرستان باعث پیشرفت و رونق این رشته ورزشی شود و به طور حتم استعدادهای زیادی شکوفا خواهند شد.
نقاط قوت
یکی دیگر از ورزشکاران نیروی انسانی و تحصیلکرده در مقاطع کارشناسی ارشد را از نقاط قوت ورزش زیرکوه عنوان می کند و می گوید : اگر زیرساختها فراهم باشد ورزش شهرستان پیشرفت خواهد کرد.
به گفته وی در بحث داوری هم با وجود برگزار نشدن کلاس های داوری ، داورانی هستند که در لیگ کشوری فوتبال ساحلی سوت میزنند.
 وی با قدردانی از رئیس هیئت فوتبال زیرکوه به دلیل  تلاش ها و انجام اقدامات لازم برای فعالیت این رشته ورزشی ادامه می دهد : با وجود مشکلات فراوان مالی و سخت افزاری ورزش در شهرستان  رشته های فوتسال و فوتبال در حد بضاعت سر و سامان یافته  و در بخش پایه فعالیت های بسیار خوبی انجام شده است.
یکی دیگر از فوتسالیست های تیم شاهین بمرود هم در ادامه سطح ورزشکاران را مطلوب  ارزیابی می کند  و می گوید : فوتبال و فوتسال تنها بازی است که رقابت بالا ،استقبال بی نظیر و طرفداران زیادی را دارد.
هزینه های بالا
«محمدرضا دانشی مقدم» یکی از ورزشکاران  هم با انتقاد از کمبود و نبود فضای ورزشی در این شهرستان می افزاید : در این شهرستان سالن های هلال احمر و آموزش و پرورش در اختیار ورزشکاران قرار نمی گیرد و تنها سالن اداره ورزش و جوانان است که فقط مسابقات در آن برگزار می شود و متاسفانه این سالن هم با  قیمت های بالا در اختیار ورزشکاران قرار می گیرد که با توجه به محرومیت منطقه و بضاعت کم منطقی نیست .
به گفته بازیکن تیم شاهین بمرود تیمها برای  شرکت در  مسابقات فوتسال جام رمضان در مجموع 2 میلیون تومان پرداخت کردندکه در پایان رقابت ها فقط یک برگ تقدیرنامه و یک کاپ به تیم های اول تا سوم داده شد و این سالن با قیمت 600 هزار تومان در یک سال به مزایده گذاشته شده است.  
وی تاکید می کند: در منطقه ای که کمبود آب ، اقلیم نامناسب ، نبود فضاهای تفریحی و ورزشی  و  امکانات حاکم است اگر فکری برای بهبود شرایط نشود علاقه جوانان به ورزش کم و همین برنامه های ورزشی هم تعطیل خواهد شد .
«کریمی» بازیکن تیم میرآباد هم وضعیت فضاهای ورزشی شهرستان را بسیار نامطلوب ارزیابی می کند و می افزاید : با توجه به استعدادهای منطقه نیاز است مسئولان بیشتر به فکر توسعه فضا و امکانات ورزشی  برای جوانان مستعد باشند.
وی تاکید دارد: فضا و امکانات در خور و شان این استعدادها نیست و برای شکوفایی این استعدادها مسئولان باید چاره ای بیندیشند.
اجرای طرح استعدادیابی
به گفته رئیس هیئت فوتبال شهرستان زیرکوه اجرای طرح استعدادیابی و برگزاری کلاسهای آموزشی ویژه نونهالان و نوجوانان ۶ تا ۱۴ سال به صورت مداوم در روزهای فرد هفته  با حضور دو مربی تخصصی از جمله مهم ترین برنامه های اجرا شده این هیئت بوده است .
«حورانی» در ادامه برگزاری جلسات هم اندیشی و آموزشی ویژه داوران، مربیان و اعضای هیئت فوتبال ، برنامه ریزی برای راه اندازی لیگ فوتسال شهرستان با حضور ۸ تا ۱۰ تیم برتر جام های گذشته در شهرستان را از دیگر برنامه های اجرا شده هیئت عنوان می کند.
وی می گوید: این اقدامات با توجه به ساماندهی و تامین حامی مالی برای تیم های حاضر در لیگ برای یک فصل کمک شایانی به ساماندهی و رفع دغدغه های ورزشکاران رشته فوتسال می کند.
به گفته وی حضور در مزایده و برخورداری از  سالن های ورزشی اداره ورزش و جوانان در دو شهر حاجی آباد و زهان با هدف ساماندهی و ارتقاء تیم های ورزشی، آموزش نونهالان و علاقه مندان به فوتسال،خرید تجهیزات اداری و غیر اداری مورد نیاز دفتر هیئت فوتبال از برنامه های مدنظر است.
پیگیر زمین ساحلی
به گفته رئیس هیئت فوتبال شهرستان پیگیری تامین زمین و ایجاد زیرساختهای لازم برای احداث زمین ساحلی و راه اندازی فوتبال ساحلی در مرکز شهرستان و روستاهای مستعد با توجه به وجود استعدادهای بالقوه در این شهرستان از دیگر برنامه های در دست اقدام است.
«حورانی» با اشاره به پیگیری ها برای ساماندهی تیم های فوتسال و فوتبال شهرستان به منظور حضور در مسابقات استانی می افزاید: همچنین  در خصوص حضور مربیان و داوران علاقه مند و مستعد شهرستان در کلاسها و دوره های تخصصی برگزار شده در مرکز استان نیز پیگیری هایی انجام شده است.
وی برگزاری جلسات و تماس های مستمر با ریاست و اعضای هیئت فوتبال استان و روسای هیئت های فوتبال دیگر شهرستانهای استان برای پیگیری و رفع نیازهای این رشته پرطرفدار در شهرستان محروم زیرکوه را از دیگر اقدامات انجام شده عنوان می کند و می افزاید: برگزاری مسابقات فوتسال جام فجر، نوروز و رمضان،  جلسات هم اندیشی حضوری و تلفنی با مسئولان ادارات، خیرین، مدیران شرکتهای خصوصی و تعاونی، موسسات خیریه و بازاریان و دهیاران علاقه مند به رشته ورزشی فوتبال و پیگیری  برای حمایت از ورزشکاران علاقه مند به ورزش فوتسال به منظور  حضور در مسابقات ورزشی در مرکز شهرستان و بخشهای تابعه ازدیگر اقدامات است.
پایین ترین سرانه
سرپرست اداره ورزش و جوانان زیرکوه با بیان این که شهرستان زیرکوه پایین ترین سرانه ورزشی را در استان نسبت به شهرستان های دیگر دارد می گوید :  باتوجه به تازه تاسیس بودن این شهرستان ازلحاظ زیربنایی کمبودهای زیادی دارد.
به گفته «ترحمی» با توجه به وضعیت اقتصادی شهرستان و نبود کارگاه وکارخانه صنعتی استقبال از کلاسهای ورزشی پیشرفت چشمگیری نداشته و  باتوجه به آمادگی این اداره دربرگزاری کلاسهای آموزشی در بیشتر رشته ها فقط دررشته فوتسال ووالیبال کلاسهای آموزشی فعال شده و درحوزه بانوان هم کلاس ایروبیک واسکیت و والیبال درحال برگزاری است.
به گفته وی برای تکمیل چمن مصنوعی این شهرستان 800 میلیون تومان نیاز است و تنها زمین چمن این شهرستان تا فاز3 تکمیل شده وفقط خریدونصب چمن مصنوعی این زمین باید انجام شود.
به گفته وی سالن های ورزشی شهرستان سالن های تمرینی بوده وازلحاظ ابعاد زمین استاندارد نیست وتنها سالن چندمنظوره اداره ورزش شهرستان در بخش شاسکوه احداث شده که هنوز نصب کف پوش آن مانده و امید است باپیگیری های مسئولان ورزش استان هفته دولت به بهره برداری برسد. وی با بیان این که در بیشتر رشته های ورزشی کمبود مربی کارت دار از مشکلات اساسی شهرستان است از  جوانان مستعد وکارشناسان ورزشی شهرستان می خواهد برای ارتقاء ورزش شهرستان از اداره ورزش حمایت کنند.

خراسان

دیدگاه شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.