آخرین اخبار

تاریخ : 14. خرداد 1398 - 0:33   |   کد مطلب: 3461
رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شهرستان قاینات
هرگونه تبلیغات زود هنگام مصداقِ تخلفِ انتخاباتی محسوب می شود
هرگونه تبلیغات زود هنگام هم آسیب زا هست و هم مصداقِ تخلفِ انتخاباتی محسوب می شود لذا نامزدهای محترم و طرفدارانشان باید همواره از تبلیغات پیش از موعد اجتناب کنند تا موجبات تضییع حقوق خود و دیگران را فراهم نسازند .

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،اسفند  98 انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار میشود و این روزها نیز بحث استعفای داوطلبین انتخابات داغ است ولذا خبرنگار نسیم به سراغ صادقی رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شهرستان قاینات رفت و مصاحبه ای کوتاه دراین زمینه با وی انجام داد .

*با توجه به اینکه امسال ، سال انتخابات هست بعنوان اولین سوال راجع به وظایفِ نظارتی شورای نگهبان توضیحاتی ارائه  دهید ؟

 وظایف و اختیارات شورای محترم نگهبان در قانون اساسی معین شده ، طبق اصل 99 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، شورای نگهبان نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری / ریاست جمهوری / مجلس شورای اسلامی / مراجعه به آرای عمومی و همه پرسی را بر عهده دارد و در تفسیر همین اصل ( نظریه ی شماره 1234 مورخه 1370/03/01) نوع نظارت مذکور ، استصوابی و شامل تمامی مراحل انتخابات ( همراه با حق دخالت و تصمیم ) است یعنی اگر شورای نگهبان قبل از انتخابات ؛ حین برگزاری انتخابات و یا حتی بعد از انتخابات تخلفی را مشاهده کند جلوی آنرا می گیرد .
*دفتر نظارت در طول سال چه برنامه های دارد و نقش دفاتر شهرستان بجز ایام انتخابات چیست ؟
بعد از دستور مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای محترم شورای نگهبان در سال 1380 ، مقرر شد شورای نگهبان ؛ دفاتر و تشکیلاتِ ثابت با نیروهای چابک ، آماده بکار ، بصیر و علاقمند در شهرستانها نیز داشته باشد لذا فعالیت دفتر نظارت و بازرسی انتخابات این شهرستان نیز در همین راستا است . برگزاری همایشهای بصیرتی - کارگاههای آموزشی - محافل سیاسی ؛ مذهبی ؛ تربیت نیروهای محقق و اطلاع رسان و.... از برنامه های دائمی این دفتر بشمار می آید . و بحمدالله از هم اکنون برای انتخابات دوم اسفند اقدامات اولیه انجام و پیش بینیهای لازم برای نظارت موثر بر حدود 100 صندوق اخذ رای اعم از ثابت و سیار این شهرستان صورت گرفته است .

*در خبرهای متعدد شنیده ایم که نامزدهای انتخابات مجلس می بایست حداکثر تا 16 خرداد از سمت خود استعفا دهند در این خصوص نیز برایمان توضیح دهید :

 بر اساس ماده ی 29 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی ، شاغلین در برخی مناصب و مسئولیتها موظفند حداقل 6 ماه قبل از ثبت نام از سِمت خود استعفا دهند و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند . با توجه به اینکه موعدِ ثبت نام از داوطلبین نمایندگی مجلس شورای اسلامی ( 10 لغایت 16 آذرماه 98 ) می باشد نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره ی مجلس شورای اسلامی موضوع ماده 29 قانون مربوطه بموجب قانون مکلف به رعایت این فاصله ی زمانی هستند
با این توضیح که دارندگان برخی مشاغل و مناصب چنانچه در مهلت قانونی استعفا ندهند در هیچ حوزه ی انتخابیه ای مجاز به ثبت نام نیستند
اما برای برخی مسئولیتها مانند : ائمه جمعه دائم _ قضات _ اعضای شورای شهر و روستا _ مدیران ادارات استانی و شهرستانی و...... این محدودیت فقط در حوزه ی قلمروِ مسئولیتش می باشد و برای کاندیدا شدن در حوزه ی انتخابیه خارج از قلمرو مسئولیتش نیازی به استعفا نیست .

*برخی از نامزدهای احتمالی و یا طرفدارانشان تبلیغاتِ انتخاباتی را از هم اکنون در فضاهای حقیقی و مجازی آغاز کرده اند در این باره چه نظری دارید ؟

طبق تقویم اجرایی انتخابات مجلسِ یازدهم - زمان قانونی برای تبلیغاتِ انتخاباتی کاندیداها و هوادارانشان ( 24 لغایت 30 بهمن ماه 98 ) تعیین شده لذا هرگونه تبلیغات زود هنگام هم آسیب زا هست و هم مصداقِ تخلفِ انتخاباتی محسوب می شود لذا نامزدهای محترم و طرفدارانشان باید همواره از تبلیغات پیش از موعد اجتناب کنند تا موجبات تضییع حقوق خود و دیگران را فراهم نسازند .
*در پایان اگر نکته ای لازم میدانید بفرمایید :
در شرایط كنونی حفظ وحدت، همدلی، رعایت اخلاق اسلامی و انسانی ونقد منصفانه و اهتمام به حل مشکلات مردم میتواند سبب افزایش مشاركت مردم و تقویت بیش از پیش نظام و انقلاب و توسعه و پیشرفت حوزه ی انتخابیه ی قاینات و زیرکوه باشد.

دیدگاه شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.