آخرین اخبار

تاریخ : 11. فروردين 1397 - 19:57   |   کد مطلب: 3084
قاسم اسماعیلی پژوهشگر توسعه پایدار و کارشناس ارشد اگرواکولوژی ، به بهانه اولین گردهم آیی نخبگان زیرکوه یادداشتی با عنوان آنچه ناگفته مانده و آنچه مهم بود که باید گفته مي شد، به رشته تحریر درآورده است.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز، قاسم اسماعیلی پژوهشگر توسعه پایدار و کارشناس ارشد اگرواکولوژی ، به بهانه اولین گردهم آیی نخبگان زیرکوه یادداشتی با عنوان آنچه ناگفته مانده و آنچه مهم بود که باید گفته مي شد، به رشته تحریر درآورده است.

متن این یادداشت بدین شرح است:

اتفاق نظر همه عزيزان بر پتانسیل بالای نیروی انسانی منطقه بود این موضوع کاملا بجاست که نیروی انسانی مهمترین ثروت یک جامعه است ولی زمانی این نیرو ثروت محسوب میشود که کارآمد باشد. اینکه اشتغال هم  موضوع اساسی برای توسعه زیرکوه است این موضوع هم بسیار ارزشمند است که باید برای رسیدن به آن از تجربیات سایر ممالک استفاده کنیم ولی سوال اینجاست چطور و چگونه قدم برداريم تا اشتغال پایدار را بطور مستمر برای زیرکوه با جهشی بالا انجام دهیم. برای  ایجاد اشتغال باید ابعاد گوناگونی همسو شوند تا یک شغل فراهم شود همه عزيزان حاضر در این گردهمائی به نوعی به برخی ابعاد اشاره کردند ولی اینجانب تمام مشکلات عدم ایجاد شغل را در دو موضوع مهم میدانم که در جلسه هیچ اشاره ای به آن نشد و با  فراهم شدن آن  قطعا جاده اشتغال زایی هموار خواهد شد.
اولین موضوع مهم عدم تسهیلگری در متقاضیان شغل است  که معمول فرد متقاضی در قدم های اول هنوز نسبت به کاری که میخواهد انجام دهد سردرگم است در عین حالی که تسهیلات مالی مناسبی را دولت فراهم کرده ولی ریسک پذیری و... در بین متقاضیان نیست که با تسهیلگری افراد صاحب نظر حاضر در جلسه میتوانیم متقاضیان با انرژی و برنامه دار را به اشتغال هدایت کنیم.

موضوع دوم عدم مهارت در افراد است. وقتی مهارتی در افراد نباشد نباید توقع ایجاد شغل ر و ا داشت چرا که فرد بدون هنر و فن نميتواند در کسب و کار موفق باشنددر اینجا لازم میدانم از همه افراد تقاضا کنم به موضوع مهارت آموزی توجه بیشتری کنند.
در خصوص توسعه مهارت آموزی همین بس که مقام معظم رهبری در 17 اردیبهشت 96 میفرماید:
{این‌که بنده سالهای متمادی -چندین بار تا حالا- روی این فنّی‌حرفه‌ای‌ها تکیه میکنم، به‌خاطر این است. این بخشهای مربوط به فنّی‌حرفه‌ای را باید تقویت کرد، باید افزایش داد.}

 

یکی از مشکلات عمده بازار کار ،نبود مهارت  است که  بیشترین جویندگان کار فاقد آن هستند و از آنجایی که موضوع بیکاری یکی از مهمترین مشکلات جهان است و در کشورهای در حال توسعه با توجه به فقدان توازن ساختارهای اقتصادی ، اجتماعی و... سهم زیادی را بر توسعه دارد و با توجه به اینکه یکی از دلایل بیکاری در کشور نبود مهارتهای مورد نیاز بازار کار از سوی جویندگان شغل است.

مراکز آموزش فنی و حرفه ای با ارائه آموزشهای مهارتی می تواند  در کاهش بیکاری موثر باشد .

آموزش فنی و حرفه ای از ارکان مهم و اساسی برای ورود افراد به بازار کار و دستیابی به شغل های پایدار و باثبات محسوب می شود تا انسان ها بتوانند به عنوان نیروهای خلاق و کارآمد در توسعه و پیشرفت کشور نقشی اثرگذار بر عهده گیرند.
 یکی از عامل های اصلی رشد و توسعه کشور آموزش مهارت های فنی و حرفه ای است.  

آموزش های مهارتی زمینه ساز ایجاد حرفه های با ثبات است و از پدید آمدن شغل های  ناپایدار که سبب آسیب‌های مختلف اجتماعی می شود، جلوگیری به عمل می آورد.نبود آموزش های فنی و حرفه ای باعث  گسترش مدرک گرایی میشود زیرا اکثر افراد پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه شغل مناسب خود را پیدا نمی کنند. توانمدسازی نیروی انسانی  نیاز ایجاد اشتغال پایدار است و بخش های مهارتی حرفه آموزی برای ایجاد اشتغال پایدار یک ضرورت است  و این مهارت آموزی برای افزایش توانمندسازی نیروی انسانی جهت ورود به بخش های مختلف اقتصادی امری مهم است.                                                          

آموزش مهارت های  فنی و حرفه ای زیرکوه

1- آموزش شهری

جمعیت شهری شهرستان زیرکوه در گزارش اماری سال 95 معادل بیش از 10000 نفر  است که در این شهرستان زندگی میکنند .هدف اصلی آموزش های فنی و حرفه ای در شهرستان  تربیت نیروی کار مورد نیاز بخش های مختلف جامعه است. و آموزش های فنی و حرفه ای به سبب انعطاف پذیری نشأت گرفته از خصیصه های بازار کار و اوضاع اقتصادی کشور و نیز به دلیل آموزش و ایجاد مهارت های لازم در افراد برای توانایی در احراز مشاغل، نقش به سزایی در اشتغال دارد. آموزش ها مهارت های خاص مورد نیاز صنعت و هم مهارت های عمومی بازار کار را فراهم می سازد و همچنین برای شاغلینی که به دلیل تغییرات تکنولوژی دچار کاهش کارایی می شوند، امکان به روز شدن و تکمیل مهارت را فراهم می کند لذا به این نوع آموزش ها به عنوان ابزاری برای مقابله با بیکاری در شهرستان است .آموزش های فنی و حرفه ای به نوعی پرورش «کارآفرینی» است، به این معنی که افراد پس از کسب مهارت و تخصص دانش فنی، قادر خواهند بود که فرصت های شغلی را به دست آورند .

رشته های که میتوان در جوامع شهری شهرستان زیرکوه آموزش داد که برخی از انها در حال حاظر آموزش داده میشود و توانسته جایگاه خوبی را در اشتغال شهرستان به خود اختصاص بده

1- کشاورزی شامل :  سبزیکاری خانگی، گلکاری ، پرورش قارچ  ، بازاریابی محصولات کشاورزی *، گیاهان دارویی* و ...  

2 ـ رشته های فنی و صنعتی شامل: برق* ، جوشکاری ،صنعت ساختمان ، لوله کشی گاز خانگی و تجاری* و..  

3 ـ صنایع دستی شامل : گوهر تراشی* ، قالیبافی، گلیم بافی، سبدبافی، نمد دوزی* ، حوله بافی، خیاطی و ...

4 ـ صنایع تبدیلی شامل:  فراوری محصولات کشاورزی* و دامی و ...  

5-فناوری اطلاعات و ارتباطات شامل : اشنایی با کامپیوتر ، اشنایی با روشهای اینترنتی بازاریابی و تبلیغات و ....

6 ـ منابع طبیعی و محیط زیست شامل : حفظ منابع طبیعی و محیط زیست* و...

*** رشته های داری ستاره در اولویت اموزش مرکز هست که در حال حاظر نیز آموزش داده میشود
ارائه  آموزش های فنی و حرفه ای بصورت هدفمند و بر اساس تقاضا محوری در شهرستان و ایجاد زیرساخت های جدید بتوانیم نیازهای مردم را پاسخ داده و به رفع بیکاری در جامعه کمک کنیم .

2-آموزش روستایی

جمعیت روستایی شهرستان زیرکوه در گزارش اماری سال 95 معادل بیش از 32000 نفر در روستاهای این شهرستان زندگی میکنند که این جمعیت بیش از 70در صد جمعیتی شهرستان است .آموزش های فنی و حرفه ای روستایی  بیانگر این نکته است که با افزایش جمعیت، بالا رفتن نرخ بیکاری  نیاز به آموزش نیروی انسانی ماهر در زمینه های فنی و حرفه ای ضروری و فوری می باشد.

 

بر اساس نیاز سنجی انجام شده ، کشاورزی ، دامداری ، صنایع دستی و گردشگری  و معادن از رشته های اولویت دار برای آموزش روستاییان این شهرستان است آموزش های فنی و حرفه ای  در زیرکوه میتواند در زمینه کشاورزی و حرفه های  وابسته به آن، باعث خواهد شد که جوانان روستایی به عنوان نیروی کار ماهر در جامعه روستایی، با روشهای نوین و علمی تولید آشنا شوند و با بکارگیری این گونه روشها میزان محصول تولید شده را بهبود بخشند.امروزه بیکاری پنهان بخصوص در مناطق روستایی، می تواند زمینه ساز بسیاری از بحرانها باشد. آموزش های فنی و حرفه ای به مقاضیان روستایی، این امکان را به آنان می بخشد نقش های بیشتر و متنوع تری را در جامعه داشته و بر درآمد شخصی و ملی بیفزایند.  در زمینه صنایع دستی به عنوان مثال آموزش قالیبافی به دختران روستایی ـ در مناطقی که قالیبافی مرسوم نبوده یا منسوخ شده است ـ علاوه بر احیای مجدد این هنر، باعث ایجاد فرصتهای شغلی برای افراد خواهد بود. ارائه آموزش های فنی و حرفه ای در زمینه هایی همانند کشاورزی، دامداری، صنایع دستی و تبدیلی، بازاریابی ، کارافرینی  و غیره اثر بسیار مهمی در نیل به اهداف توسعه روستایی خواهد داشت. در طی دوسال اخیر تعداد بیش از 600 نفر در روستا ها زیرکوه از آموزش ها بهرمند شده اند رشته های که میتوان درروستاهای شهرستان زیرکوه آموزش داد و تا کنون برخی از این رشته ها آموزش داده شده و بازخورد خوبی را تاکنون داشته است .

1 ـ کشاورزی شامل :عملیات زراعی در تولید محصولات، سبزیکاری خانگی، گلکاری ، پرورش قارچ ،زراعت زعفران* ، زرشکاری* ، بازاریابی محصولات کشاورزی *، گیاهان دارویی* ، گلخانه های هیدروپنیک و خاکی*. بسته بندی محصولات کشاورزی* ، روشهای انبارداری ، کارافرینی کشاورزی* و ...  

2 ـ پرورش دام و طیور شامل : مرغ، گاو، گوسفند، زنبور عسل، کرم ابریشم، ماهی و…

3 ـ صنایع دستی شامل : گوهر تراشی* ، قالیبافی*، گلیم بافی، سبدبافی، گلدوزی، شالبافی، حوله بافی* ، خیاطی و ...

4 ـ صنایع تبدیلی شامل:  فراوری محصولات کشاورزی* و دامی و ...  

5-فناوری اطلاعات و ارتباطات شامل : اشنایی با کامپیوتر* ، اشنایی با روشهای اینترنتی بازاریابی و تبلیغات و ....

6 ـ منابع طبیعی و محیط زیست شامل : حفظ منابع طبیعی و محیط زیست و...

*** رشته های دارای ستاره میتواند در اولویت و بر اساس نیاز شهرستان و وجود منابع  بصورت جدی تری دنبال شود

از مشکلات مهارت آموزی کمبود فضای آموزشی و زیرساخت ها  در شهرستان است

در حوزه آموزش فنی و حرفه ای زیرکوه  موضوع فضای آموزشی از محورهای  مهم و موردتوجه در سال‌های اخیر بوده است و همان‌گونه که بشر محلی را برای استقرار و سکونت خود در نظر می‌گیرد تا از لحاظ روانی و روحی در شرایط بسزایی باشد در محیط آموزش و یادگیری نیز مکان آموزشی مورد توجه است. نقش فضای آموزشی از تاثیرگذاری بالایی برخوردار است و اگر واحد آموزشی را در نظر بگیریم که هم از نظر کارگاه های مجهز و مکان‌هایی از قبیل ساختمان اداری مطابق استاندارد باشد میتواند بهروری بالایی را در آموزش و یادگیری نصیب مهارت آموز کند.پیش بینی میشود با ساخت مرکز در زیرکوه جمعیت 1200 نفر در سال از آموزش های مهارتی در شهرستان برخوردار شوند

در حوزه تجهیزات کارگاه های ثابت شهری یکی از دغه دغه های مهم دیگر است که در اینده با توجه به اینکه شهرستان زیرکوه به سرعت در حال توسعه است باید مورد توجه بیشتری قرار بگیرد

اشتغال زایی در زیرکوه باانجام اقدامات زير در حوزه اموزش مهارت محقق مي‌شود:

1- سرمايه گذاري در مورد مهارت ها بايد كلان و هوشمندانه باشد. لازم است انگيزه هاي مناسب براي ارتقا سطح مهارت ها براي افراد فراهم شود

2-آموزش‌هاي شغلي و حرفه اي بايد به دنياي كار نزديك‌تر شود و در این خصوص مرکز آموزش فنی و حرفه ای زیرکوه تاکنون بر اساس نیاز بازار کار عمل نموده و این راه را با توان مضاعف دنبال میکند .

3-بايد تركيب درستي از مهارت ها ايجاد شود. مهارت هاي خاص شغلي كه از طريق آموزش كسب مي شود با مهارت هاي كليدي همراه شود. مهارت هاي ديجيتالي و كارآفريني ، نوآوري را ايجاد مي كند و موجب تطبيق بهتر فراگيران با نيازهاي كارفرمايان مي شود.

4- مهارت هاي مورد نيازدر آينده از طريق بهبود نظام اطلاعات بازاركار و ‌ايجاد سيستم هاي هشداردهنده پيش‌بيني گرددو  فراهم كردن مشوق هاي مناسب براي افراد و كارفرماها به منظور  ارتقا و كاربرد بهتر مهارت هادرجهت رسیدن به اقتصاد مقاومتی  ما باید نمونه های اجرایی و عملیاتی و اقدام های که منجر به اشتغالزایی شده است را سریعتر دنبال کنیم .

قاسم اسماعیلی

دیدگاه‌ها

کاملا درست می فرمایید اما اینای که من توی تصویر دیدم فقط شعار سال دیگه هم میان باز یه عید دیدنی و یه ناهار دسته جمعی از پول مردم مظلوم زیرکوه
سلام باعرض سلام وخسته نباشید اولا سایتتون خیلی یک طرفه است این برای هرسایت خبری یک فوئن منفی است که واقعا جای تاسف دارد. دوماهمیشه بامردم یک رنگ بودن بهتر از چپ وراست بودن است این جلسه نخبگان زیرکوه که برگزار شده میتونید بگویید از کجای زیزرکوه بودن واقعا برای مردم شهرستان زیرکوه باید خون گریه کردچون تا حالا هیچ کسی حتی تواین سایت هم کسی به فکر مدم نیست همه بدنبال منافع شخصی خودشونن.باکمال تاسف از این سایت
سلام . جلسه نخبگان 9 ماه قبل برگزار شده . فروردین 97 و فکر کنم از همه جای زیرکوه حضور داشتن

دیدگاه شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.