آخرین اخبار

تاریخ : 26. اسفند 1396 - 13:31   |   کد مطلب: 3056
با سفر به زیرکوه،تاریخ و طبیعت را با هم تجربه کنید:
زیرکوه سرزمین چهارفصل/ خودنمایی لاله‌های اردکول تا طبیعت زیبای کویر
شهرستان زیرکوه به علت برخورداری از جاذبه‌های بی‌شمار طبیعی و تاریخی به سرزمین طبیعت رنگارنگ مشهور است و این روزها خود را برای استقبال از مسافران نوروزی آماده می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،شهرستان زیرکوه یکی از شهرستان‌های مرزی استان خراسان جنوبی است که با وسعتی معادل 8 هزار کیلومتر مربع در شمال شرق استان قرار گرفته و به لحاظ جاذبه‌های گردشگری، پتانسیل‌ها و استعدادهای خاص و منحصربه‌‌فردی که دارد به سرزمین طبیعت رنگارنگ و دیار چهار فصل مشهور است.

اگر چه در جای‌جای این شهرستان زیبا جاذبه‌های بی‌نظیر طبیعی و تاریخی به چشم می‌خورد، اما بخش مرکزی این شهرستان آثار تاریخی و طبیعی منحصربه‌فردی دارد که اکثر آن‌ها در یک مسیر دسترسی برای گردشگران قرار دارد.

تپه‌های شقایق حاجی‌آباد (کافرتگ)

در فاصله 5 کیلومتری جنوب شهر حاجی‌آباد تپه‌های زیبایی وجود دارد که همه ساله در ایام عید به سبب طبیعت زیبا و بی‌نظیر گردشگران زیادی را به سمت خود جلب می‌کند.

همه ساله از اوایل فروردین تا اواسط اردیبهشت رویش شقایق‌های بی‌شمار و گل‌ها و گیاهان رنگارنگ طبیعتی جذاب در دل این تپه‌ها خلق می‌کند که دیدنش خالی از لطف نیست و البته هر بیننده‌ای را مجذوب قدرت نقاش چیره دست طبیعت می‌کند.

لاله‌های سرخ اردکول

روستای زیبای اردکول واقع در 15 کیلومتری جنوب مرکز شهرستان زیرکوه به علت رویش گل‌های بی‌نظیر لاله به سرزمین لاله‌های سرخ مشهور است. لاله‌هایی که رویش آن‌ها در فصل بهار چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند و گردشگران زیادی را به این روستا می‌کشاند.

داشتن مناظر طبیعی از جمله قرار گرفتن در دامنه کوه‌های سر به فلک کشیده و مرتفع، آب گوارا و شیرین، باغ‎‌زارهای زیبا و بی‌نظیر به این روستا زیبایی خاصی بخشیده است که می‎تواند به عنوان عاملی برای جذب گردشگران محسوب شود.

دشت لاله آهنگران

اگر چه آوازه دره زیبای آهنگران به گوش بسیاری از گردشگران شهرستان زیرکوه خورده باشد اما این روزها و از اوایل فروردین خودنمایی لاله‌های رنگارنگ در پایین دست روستای آهنگران طبیعتی را خلق می‌کند که دیدنش هر بیننده‌ای را انگشت به دهان می‌کند.

دشت لاله آهنگران که یکی از سکونت‌گاه‌های آهوی زیبای این منطقه است همه ساله خصوصا در اوایل فروردین مملو از گل‌های زیبا و رنگارنگ لاله است و گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشاند.

همجواری این طبیعت زیبا با کویر زیبای همت‌آباد یکی از مزایای بزرگ این دشت زیباست که می‌تواند برای گردشگران از اهمیت خاصی برخوردار باشد.

بیشه محمدآباد

روستای محمدآباد در فاصله 20 کیلومتری شهر حاجی‌آباد قرار دارد، این روستا از لحاظ موقعیت جغرافیایی جزو روستاهای جالب و دیدنی منطقه با طبیعتی بسیار زیبا است.  وجود کوه‌های سر به فلک کشیده در غرب و تپه‌های ماسه‌ای بزرگ در شرق روستا سبب شده تا این روستا طبیعتی خاص و جالب داشته باشد.

وجود آب بسیار فراوان که از دل کوه بیرون می‌آید سبب خلق طبیعتی بسیار زیبا در دامنه کوه محمدآباد گردیده که همه روزه پذیرای مهمانان زیادی از نقاط مختلف منطقه و حتی شهرستان می‌باشد.

بیشه محمدآباد که برگرفته از وجود درختان بی‌شمار در دامنة کوه بوده در فاصله 3 کیلومتری روستای محمدآباد قرار دارد، به علت روییدن درخت چناری عظیم در کنار چشمه به آن پای چنار هم می‌گویند.

طبیعت زیبای بیشه در چند سال اخیر به علت قهر طبیعت و وجود خشکسالی‌های پی‌در‌‌پی آن طراوت و زیبایی سالیان گذشته را از دست داده ولی همچنان از تفریحگاه‌های جذاب و پر مشتری منطقه محسوب می‌شود.

دشت لاله محمد آباد

شت لاله محمد آباد که در فاصله حدودا 5کیلومتری از روستای محمد آباد و در حاشیه جاده آهنگران قرار دارد این روزها طبیعتی بی نظیر دارد.

خودنمایی لاله های رنگارنگ در دل طاغزارها و همجواری با تپه های ماسه ای و سرسبز فرصت مناسبی است برای گردشگران و خانواده ها جهت حضور و استفاده از این طبیعت زیبای خدادادی.

بر اساس تجربه سالهای گذشته ،عمر این لاله های زیبا تا اواخر فروردین خواهد بود بنابراین این روزها فرصت حضور در این مکان را از دست ندهید.

کویر زیبای همت‌آباد

کویر همت‌آباد در 60 کیلومتری شهرستان زیرکوه و در نزدیکی روستای همت‌آباد خواجه قرار دارد، کویر بکر همت‌آباد یکی از غنی‌ترین و فعالترین زیست بوم‌های بیابانی از نظر پوشش و تنوع گیاهی و جانوری در ایران است.

کویر همت‌آباد شاید برای بسیاری از ایرانیان ناشناخته باشد اما آوازه آن به آن سوی مرزها رسیده است و برخی از گردشگران خارجی برای دیدن «گربه شنی» حاضر به پرداخت هزینه به جوانان روستای همت‌آباد هستند.

بهار کویر از نیمه اسفند آغاز می‌شود و تا اواسط اردیبهشت ماه ادامه می‌یابد، در این دو ماه زیباترین مناظر طبیعت در خشک‌ترین مناطق دنیا ایجاد می‌شود به گونه‌ای که هر بیننده‌ای را به تحسین وا می‌دارد.

کویر همت‌آباد مامن جانوران نایاب کویری و فعال‌ترین اکوسیستم بیابانی کشور است، این منطقه زیستگاه مناسبی برای زمستان گذرانی پرندگان و وجود پرندگان زیبای بسیاری به ویژه زاغ بور، هوبره، عقاب طلایی، کبک، تیهو و جانورانی از قبیل گربه شنی، روباه شنی، کفتار، گرگ، تشی، خرگوش و ... است.

دره سرسبز تجنود

دره زیبا و سرسبز تجنود در شهرستان زیرکوه یکی از جاذبه‌های زیبای خدادادی و بهشت گردشگران در استان خراسان جنوبی است که در فصل بهار و تابستان هر سال میزبان مسافران زیادی است.

وجود رشته کوه‌های عظیم و مرتفع در دل خود جلوه‌هایی از زیبایی را به تصویر کشیده است، جلوه‌هایی که دیدنش علاوه بر پی‌بردن به قدرت و عظمت خداوند، روح و روان انسان را صیقل می‌دهد.

در همسایگی کویر سوزان همت‌آباد زیرکوه و در فاصله کمتر از پنج کیلومتر یکی از معجزات خداوند در زمین به وقوع پیوسته است، دره‌ای سرسبز و زیبا با رودخانه‌ای جاری و درختانی عظیم که به بهشت گردشگران در استان خراسان جنوبی شهرت یافته است.

دره تجنود در فاصله 70 کیلومتری جنوب شرق مرکز شهرستان زیرکوه و در مجاورت روستای قدیمی تجنود قرار دارد، وقتی پای در دره تجنود می‌گذاری در دو سوی دره باغ‌هایی وجود دارند که انواع میوه از زردآلو گرفته تا عناب و زرشک در آن به چشم می‌خورد همچنین نسبت به فصلی که پای بگذاری سرشار از  زیبایی، شکوفه، سرسبزی و یا رنگ زیبای زرد پاییزی است.

بند تاریخی تجنود

بند تاریخی تجنود در فاصله حدود 2 کیلومتری شمال غرب روستای تجنود قرار دارد، این بنا با مصالح سنگ و ملات ساروج بنا شده است.

طول تاج این بند 26 متر، عرض تاج 5.5 متر و ارتفاع آن از پایین‌ترین نقطه رودخانه 14 متر است، قسمت پایین بند در دوره‌های معاصر تخریب شده و این امر سبب شده آب در پشت بند جمع نشود، این بنا در اواخر دوره قاجار و به دستور ابراهیم‌خان شوکت‌الملک، حاکم وقت منطقه ساخته شده است.

علاوه بر ارزش تاریخی و سلامت نسبی، این بنا به لحاظ طبیعی نیز در منطقه‌ای بکر و دارای جذابیت‌های فراوان واقع شده که در صورت تعمیر و احیاء بند، به منطقه گردشگری و تفرجگاه مناسبی تبدیل خواهد شد.

تنگل زیبای گزخت:

روستای زیبای گزخت در فاصله 70 کیلومتری مرکز شهرستان زیرکوه دارای مناطق گردشگری بکر و زیبایی است که منطقه تنگل یکی از این زیبایی هاست.

در فاصله حدودا شش کیلومتری از شهرک جدید گزخت و در دامنه کوههای سر به فلک کشیده روستای گزخت قدیم قرار دارد. روستایی که به جهت نوع ساختمان و مصالح به کار رفته در آن یکی از جاذبه های زیبای گردشگری به شمار می رود.

اگر چه بعد از زلزله اردیبهشت 76 ساکنین این روستا به شهرک جدید نقل مکان کرده اند اما به علت قرار داشتن باغزارها و مزارع کشاورزی در این مکان،رفت و آمد اهالی به این منطقه ادامه دارد.

منطقه تنگل در کنار این روستای قدیمی یکی از جاذبه های زیبای گردشگری شهرستان زیرکوه محسوب می شود که علاقه مندان خاص خود را دارد.

وجود درختان بی شمار،آب شیرین و گوارا و آب و هوایی سرد و دلنشین این روزها افراد زیادی را به این منطقه می کشاند.

منطقه تنگل یکی از طبیعت های بکر و دیدنی زیرکوه است که به علت دور ماندن از دسترس برخی انسانها هنوز تخریب نشده است و شکل طبیعی خود را از دست نداده است.

مسجد جامع تاریخی افین:

مسجد جامع افین یادگاری برجای مانده از دوره سلجوقیه، علاوه بر روحانیت معنوی، دارای زیبایی بی‌نظیر است و همچون نگینی در بین آثار تاریخی ،مذهبی شهرستان زیرکوه می درخشد.

مسجد جامع افین؛ که در فهرست آثار ملی ایران نیز ثبت شده است، بنای ماندگار با طراحی و معماری بسیار زیبا یادگار دوران سلجوقی است بنای فعلی مسجد به صورت خرابه‌ای درآمده که دیواره‌ها به همراه گلدسته‌های اطراف ایوان باقی مانده است و هر آن چه مانده گویای معماری دوره سلجوقی می‌باشد که در دوره‌های بعدی الحاقاتی به آن افزوده یا بخش‌هایی از آن مرمت و بازسازی شده است.

مسجد جامع افین همانند مسجد جامع قاینات دارای یک ایوان اصلی و بزرگ در وسط و دو شبستان در اطراف ایوان است، طول گلدسته‌ها 15 متر است که در حال حاضر 12 متر آن باقی مانده است و از میان گلدسته‌ها راهرو پله‌ای شکلی وجود دارد که می‌توان به طبقات بالایی مسجد رفت.

نمازخانه و محل عبادت خواهران و برادران جدا از هم بوده و تعداد 15 رواق در اطراف صحن قرار داشته است.

منبر این مسجد ساخته شده از سنگ و گل است و بر روی آن گچ‌کاری و همچنین آیات قرآنی نقش بسته است.

مسجد جامع افین در بخش میانی و در قسمت میانی روستا واقع شده است و به عنوان یک جاذبه بینظیر تاریخی می تواند میزبان علاقه مندان به تاریخ و تمدن ایران زمین باشد.

از دیگر آثار تاريخي و فرهنگي افين می توان،مزار چهار گنبد،آسیاب آبی قلعه کوه،قلعه تاریخی ،حسينيه روستا، آب انبارهاي مختلف، برج هاي نگهباني و... را نام برد که باعث شده است تا افين در استان خراسان جنوبي جزو يکي از 36 روستاي هدف گردشگري کشور واقع شود.

علاوه بر آثار شاخص نامبرده شده، شهرستان زیرکوه دارای جاذبه های بیشمار گردشگری ایت که از آن جمله می توان به دق زیبای پترگان،منطقه گردشگری خوش آبه،طبیعت زیبیای روستاهای آبیز، اردکول، اسفاد، استند و ... غار زیبای پهلوان ،رباط تاریخی زردان،و.. است که دیدن آن خالی از لطف نیست.

بهترین زمان برای گردشگری طبیعی در شهرستان زیرکوه ، اواخر اسفند تا اواسط اردیبهشت ماه است و توصیه می شود در این زمان دیدن شهرستان زیرکوه را از دست ندهید.

همچنین با حضور در شهرستان زیرکوه می توانید، محصولات بی نظیری چون زرشک، زعفران ، عناب، آلو، پسته و ... را به عنوان سوغات این شهرستان به یادگار ببرید.

دیدگاه شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.