آخرین اخبار

تاریخ : 17. اسفند 1396 - 11:08   |   کد مطلب: 3033
ماهیان زینتی از جمله ماهی قرمز ، علاوه بر اینکه اثرات مطلوب بر روح و روان انسان دارند ، در شرایط غیر بهداشتی ممکن است ناقل بیماری هایی برای انسان باشند.

دکتر فرهاد منصوری در گفت و گو با پایگاه خبری زیرکوه نیوز، با اشاره به خرید و نگهداری ماهیان قرز زینتی در ایام عید توسط شهروندان، به بیان توصیه های بهداشتی در خصوص خرید و نگهداری این ماهیان پرداخت.

رئیس شبکه دامپزشکی زیرکوه گفت:ماهیان  زینتی از جمله ماهی قرمز ، علاوه بر اینکه اثرات مطلوب بر روح و روان انسان دارند ، در شرایط غیر بهداشتی ممکن است ناقل بیماری هایی برای انسان باشند.

 وی خاطرنشان کرد:همشهریان عزیز در موقع خرید باید توجه کنند که باله های ماهی تا نخورده و شنای متعادلی داشته و علایم عصبی همچون چرخش به دور خود و کوبیدن سر به دیواره ظرف نداشته باشند . ضمن اینکه از مراکزی خریداری کنند که ماهی را با شرایط بهداشتی و غیر متراکم نگهداری می کنند .

منصوری بیان داشت:برای هر قطعه ماهی به یک تا ۲ لیتر آب نیاز است و از ظروف دهان گشاد برای تبادل بهتر اکسیژن استفاده کنند . یک چهارم ظرف خالی باشد  و حتما ۲۴ ساعت قبل از استفاده باید آب را در جایی نگه دارند تا کلر آن خارج شود .

وی ادامه داد:غذادهی به ماهی ها روزی یک یا دو مرتبه بیشتر نباید باشد و هربار به میزانی باشد که بلافاصله توسط ماهی مصرف شود و باقی مانده غذا در آب باقی نماند .

منصوری گفت:تنگ ماهی باید هفته ای یک یا دو مرتبه توسط نمک ضدعفونی شود  و افرادی که آلرژی دارند از دست زدن مستقیم به ماهی خواری نمایند .

رئیس شبکه دامپزشکی زیرکوه اذعان داشت:ماهی ها به هیچ وجه نباید در آب هایی مثل رودخانه که به آب های آزاد راه پیدا می کنند رها شوند چون امکان دارد ماهی ناقل بیماری ، حیات وحش را آلوده و شرایط اکوسیستم را به هم بزنند .

دیدگاه شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.