آخرین اخبار

تاریخ : 13. بهمن 1396 - 7:35   |   کد مطلب: 2880
قاسم اسماعیلی پژوهشگر توسعه پایدار و کارشناس ارشد اگرواکولوژی ، یادداشتی با عنوان فرصت مناسب برای تولید و اشتغال با استفاده از طرح "اشتغال فراگیر" به رشته تحریر درآورده است.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،قاسم اسماعیلی پژوهشگر توسعه پایدار و کارشناس ارشد اگرواکولوژی ، در یادداشتی وارده به این پایگاه خبری به موضوع  فرصت مناسب برای تولید و اشتغال با استفاده از طرح "اشتغال فراگیر" و "اشتغال روستایی" با راه اندازی سامانه "کارا"پرداخته است.

متن این یادداشت بدین شرح است:

ياداشت قاسم اسماعیلی محقق و پژوهشگر توسعه پایدار

فرصت مناسب برای تولید و اشتغال با استفاده از طرح "اشتغال فراگیر" و "اشتغال روستایی" با راه اندازی سامانه "کارا"

یکی از راهکارهای اشتغال زایی استفاده از ظرفیت های مختلف است.
برای اینکه یک کسب و کار راه اندازی شود و پايداري داشته باشدعواملی مانند: داشتن مهارت های فن و حرفه، بازاریابی و یافتن بازار مناسب، ایده پردازی وکارآفرینی،نوآوری و خلاقیت،منابع مالی و تسهیلات و تسهیل گری دخیل هستند که درخصوص عوامل یک تا چهار میتوان آنها را آموخت که آموزش های فنی و حرفه ای جایگاه مناسبی برای آموزش این عوامل به وجود آورده است.

البته آموختن هم فقط بخشی از عوامل چهار گانه است و شرایط دیگری نیز در موفقیت این 4عامل موثرند

و اما مبحث منابع مالی که معمولا دغدغه اول و مهم همه متقاضیان اشتغال است که  باید به نحوی تامین گردد تا ضمن ایجاد شغل و بازگشت سرمایه در کوتاه مدت به سود دهی و تداوم اشتغال کمک کند.
 یکی از راههای تامین منابع مالی استفاده از تسهیلات دولتی است.
 در حال حاضر یکی از طرح های مفید و موثر"اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی" است که برای اشتغال و توسعه مناطق روستایی از سوی دولت ارائه گردیده و فرصت بسیار مناسبی است در جهت تامین منابع مالی برای راه اندازی کسب و کار.
  به این منظور سامانه ای مشترک به عنوان "کارا" راه اندازی شده که در دسترس سرمایه گذاران و کارآفرینان و متقاضیان اشتغال قرار گرفته است.

این سامانه «کارا» به منظور ثبت طرحهای توجیهی اشتغال راه اندازی شده است

بر این اساس متقاضیان راه اندازی کسب و کار که کارافرینان و سرمایه گذاران (اعم از خرد و کلان) هستند می توانند طرح توجیهی خود را ثبت کنند.
 براساس مصوبه شماره 37597 مورخ 96/3/31 ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و در راستای اجرای ماده 5 تصویب نامه کارگروه منتخب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و ابلاغیه شماره 139003/96مورخ 96/5/8 بانک مرکزی ج.ا.ایران مبنی بر ارائه تسهیلات به طرحــهای اشتغالزاي ذیل برنامه اشتغال فراگیر از منابع بانکــــهای عامل منتخب و همچنین بر اساس بند (ب) مواد 8 و 9 تصویب نامه شماره 103898/ت 54691ه مورخ 96/8/21 هیئت محترم وزیران موضوع آیین نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، سامانه حاضر به منظور تسهیل در فرایند ارائه تسهیلات در اختیار سرمایه گذاران و کارآفرینان می باشد
براساس اعلام وزارت متبوع
طرح های ثبت شده در کمتر از یکماه مورد بررسی قرار می گیرند و به متقاضیان سه ماه فرصت داده می شود تا مدارک مورد نیاز برای دریافت تسهیلات را تکمیل کنند.

متقاضیان می توانند از طریق سامانه Kara.mcls.gov.ir طرح های خود را ثبت کنند.
و این فرصتی مناسب برای ايجاد کسب وکار است که اگر همه متقاضیان بتوانند از این شرایط پیش آمده استفاده کنند و با برنامه ریزی اقدام به ایجاد کسب و کار کنند قطعا به هدف و شعار سال که تولید و اشتغال است نزدیکتر خواهیم شد.

در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، پرداخت تسهیلات اشتغال زا به سرمایه گذاران، کارآفرینان و متقاضیان بخش خصوصی و تعاونی از محل تلفیق منابع صندوق توسعه ملی با موسسات عامل، با لحاظ نکات ذیل انجام می شود:
1. متقاضیان بر اساس چارچوب و ضوابط تعریف شده، باید طرحهای خود را از طریق سامانه کارا به ثبت برسانند.
2. طرحها باید در ذیل رسته های اولویت دار اعلام شده باشند که این رسته ها در قسمت مربوطه این سامانه در دسترس قرار دارد.
3. برای اعطای تسهیلات، طرحها به ترتیب به تأیید دستگاه اجرایی ذیربط، کارگروه اشتغال (کمیته فنی) استان و موسسه عامل می رسند.
4. موسسات عامل پرداخت تسهیلات عبارتند از: بانک های کشاورزی، توسعه تعاون، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید.
5. نرخ سود تسهیلات عبارتند از:
الف- نرخ 4 درصد برای مناطق روستایی و عشایری مرزی.
[شامل شهرستان زیرکوه میشود]
ب- نرخ 6 درصد برای مناطق روستایی و عشایری غیر مرزی.
ج- نرخ 10 درصد برای تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی مستقر در نواحی صنعتی و شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت
6. بررسی توجیه نهایی طرح از بعد فنی، اقتصادی، مالی و بازار بر عهده موسسه عامل خواهد بود.
7. تمامی طرح های سرمایه گذاری در چارچوب نظام نظارت، مدیریت و کنترل طرح های سرمایه گذاری و با ابزارهای مختلف نظارت می شوند.
8. در صورت هم راستا نبودن طرح با اولویت های اعلام شده و یا انحراف در استفاده از منابع در زمان اجرا، نرخ سود مورد محاسبه 18 درصد خواهد بود.
9. از کلیه متقاضیان درخواست می شود قبل از درخواست تسهیلات و تصمیم گیری برای ارائه طرح، پیوست های ضمیمه بویژه دستورالعمل اجرایی توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری مطالعه نمایند.

متقاضیان راه اندازی کسب و کاراز قبیل احداث و توسعه گلخانه می توانند طرح خود را به صورت الکترونیک ثبت کنند.

 اولویت سرمایه گذاری در مناطق روستایی است و متقاضیان اشتغال می توانند از طریق سامانه Kara.mcls.gov.ir تقاضاهای خود را ثبت کنند.

از همه مدیران محترم دستگاه ها و از همه دلسوزان توسعه شهرستان زیرکوه تقاضا میکنم علاوه بر اطلاع رسانی این سامانه، دست در دست هم دهیم و همه افراد و متقاضیان اشتغال را به سمت راه اندازی کسب و کار و درنهايت تولید و اشتغال هدایت کنیم.
باید از هر ظرفیتی که بوجود می آید بيشترین بهره برداری را کرد و آن را به نفع منطقه خود پیش ببريم و در راه تولید و اشتغال پیشرو باشیم. کار جهادی باعث توسعه اقتصادی منطقه ما خواهد شد.

همانطور که عنوان شد تسهیل گری هم برای ایجاد اشتغال لازم است اینکه  تسهیل گری چیست وچرا نیازمند آن هستیم ؟

 تسهیل گری مجموعه ای به هم پیوسته از بینشی برابر طلبانه وشهروند محور است ،
که با مجموعه ای از ارزش ها و تکنیک ها در میان همه گروه های اجتماعی، به عنوان انواع گروه های ذینفع  کاربرد دارد.

 هدف کلی ایجاد شرایطی است که در آن  ،به میدان آمدن تشخص ، کنجکاوی وخلاقیت تک تک شرکت کنندگان ،برای ایجاد انرژی گروهی و فرا رفتن از محدودیت های موجود امکان پذیر می شود.

دیدگاه‌ها

سلام، سامانه بسته است امکان ثبت وجود نداره

دیدگاه شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.