آخرین اخبار

تاریخ : 24. آبان 1395 - 11:04   |   کد مطلب: 1224
با آغاز فصل برداشت طلای سرخ پیش‎بینی می‎شود بیش‎از 5 تن زعفران خشک از مزارع زعفران زیرکوه برداشت شود.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،چند روزیست که با سرد شدن هوا کشاورزان زعفران کار زیرکوه سخت مشغول برداشت طلای سرخ از مزارع زعفران این شهرستان هستند.

اگر چه نام زعفران با نام شهرستان قاینات عجین گشته است، اما وجود آب شیرین و گوارا در دشت‎های پهناور زیرکوه، آب و هوای مساعد و قنات‎های بی‎شمار در روستاهای کوهپایه‎ای این شهرستان، شهرستان زیرکوه را به یکی از بزرگترین مراکز تولید طلای سرخ تبدیل کرده است.

شرایط خاص اقلیمی و مساعد بودن شرایط سبب شده تا زعفران زیرکوه از کیفیت و مرغوبیت بسیار بالایی برخوردار باشد.

برداشت زعفران معمولاً از اواسط آبان‎ماه آغاز و تا اوایل آذرماه ادامه دارد و این امر باعث شده تا این روزها مردان و زنان زحمت‎کش شهرستان زیرکوه دوشادوش سایر اعضای خانواده به برداشت این محصول مهم و استراتژیک بپردازند.

برداشت زعفران علاوه بر منبع درآمد برای کشاورزان باعث ایجاد اشتغال افراد زیادی در فصل برداشت می‎شود، به طوری که در فصل برداشت این محصول کمبود کارگر به خوبی احساس می‎شود.

اگر چه مناطق زیادی از شهرستان زیرکوه زیر کشت این محصول استراتژیک قرار دارد، اما کیفیت محصول در بعضی مناطق بهتر به نظر می‎رسد، به همین منظور قیمت هر کیلوگرم گل زعفران نیز با توجه به کیفیت محصول متغیر است.

کاهش محسوس برداشت زعفران در زیرکوه

اگر چه زعفران یکی از منابع اصلی درآمد مردم شهرستان زیرکوه محسوب می شود اما این روزها کشاورزان از گل دهی زمین های زعفران رضایت ندارند و امیدوارند روزهای آینده ،برداشت بیشتری داشته باشند.

 یکی از کشاورزان روستای اردکول در گفت و گو با زیرکوه نیوز،گفت:میزان برداشت زعفران تا این لحظه نسبت به سال گذشته حدود 30 درصد کاهش داشته داشته است.

محسنی علت این کاهش را کمبود بارندگی دانتست و بیان داشت:اگر چه زمان آبدهی و میزان آبدهی در میزان تولید زعفران تاثیر دارد اما یکی از بیشترین تاثیرات در افزایش میزان برداشت،بارندگی های بعد از عید است که متاسفانه به علت کمبود بارندگی و گرم شدن هوا میزان برداشت ممحصول با کاهش مواجه شده است.

 یکی دیگر از کشاورزان روستای اردکول نیز در این خصوص گفت:تنها منبع درامد ما از راه کشاورزی و برداشت زعفران است اما این روزها برداشت زعفران حال و روز خوشی ندارد و به نظر می رسد نسبت به سال گذشته میزان برداشت بسیار کمتری خواهیم داشت.

صادقی ابراز امیدواری کرد در روزهای آینده شاهد برداشت محصول بیشتری از زمین های کشاورزی باشیم.

پیش بینی برداشت 5  تن زعفران خشک از مزارع زیرکوه

معاون جهاد کشاورزی زیرکوه با بیان اینکه حدود یک‌هزار و 500 هکتار از اراضی زیرکوه زیرکشت زعفران است،خاطرنشان کرد:پیش بینی می شود به طور میانگین از هر هکتار حدود سه و نیم کیلو زعفران خشک برداشت شود.

حیدری بااشاره به اینکه خشک سالی ها در میزان برداشت زعفران تاثیر بسزایی دارد،ادامه داد:آن چیزی که تا کنون شاهد آن هستیم ،کاهش نسبی زعفران است اما باید در روزهای آینده منتظ باشیم و میزان دقیق برداشت در چند روز آینده مشخص خواهد شد.

وی با بیان این‌که زیرکوه یکی از قطب‌های تولید زعفران در خراسان جنوبی است، اذعان داشت: این شهرستان با دارا بودن هوای مناسب برای کاشت زعفران و تولید زعفران با کیفیت بالا به یکی از قطب‌های تولید زعفران در خراسان جنوبی تبدیل شده است.

معاون جهاد کشاورزی با بیان اینکه بیشترین سطح زیر کشت زعفران شهرستان در بخش شاسکوه قرار دارد،گفت:به طور اخص روستاهای آبیز و محمد آباد بیشترین سطح زیر کشت زعفران را دارند .

شهرستان زیرکوه به علت برخورداری از شرایط مساعد آب و هوایی، قنوات فراوان با آب شیرین و زمین‌های مستعد و مساعد یکی از بزرگترین تولیدکنندگان طلای سرخ در استان خراسان جنوبی به شمار می‌رود و محصول تولید شده این شهرستان از کیفیت بالا و منحصر به فردی برخوردار است.

زعفران ماده غذایی با ارزشی است که به مقدار کم از این گیاه بدست می‌آید به طوری که از هر 100 تا 200 هزار گیاه زعفران، حدود پنج کیلوگرم گل زعفران بدست می‌آید که وزن پنج کیلوگرم زعفران بعد از خشک شدن به یک کیلوگرم می‌رسد.

زعفران از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است‌ و یکی از مهم‌ترین خواص دارویی زعفران که از قدیم‌الایام مورد استفاده قرار می‌گرفته، درمان افسردگی است‌.

زعفران نه تنها عوارض رنگ‌دهنده‌های مصنوعی همچون حساسیت‌زایی را ندارد، بلکه حاوی ویتامین‌های B6، B2، B1، ویتامین C و دیگر مواد مغذی مورد‌نیاز بدن است و اگر می‌خواهید همیشه شاد و خندان باشید؛ زعفران بخورید‌.

دیدگاه شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.