آخرین اخبار

تاریخ : 9. تير 1396 - 8:51   |   کد مطلب: 2017
حجت الاسلام نظری استاد حوزه علمیه حاجی آباد در مقاله ای شرایط اقلیمی زیرکوه جهت تبدیل شدن به قطب کاشت سیر در استان و کشور را بررسی کرده است.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،حجت الاسلام نظری استاد حوزه علمیه حاجی آباد در مقاله ای ارسالی به این پایگاه خبری ،شرایط اقلیمی زیرکوه جهت تبدیل شدن به قطب کاشت سیر در استان و کشور را بررسی کرده است.

بسم الله الرحمن الرحیم

خوانندگان محترم ، قبل از اینکه به اصل موضوع مقاله بپردازیم به نوشتار ذیل توجه بفرمایید:

کویر شهداد کرمان از سوی ناسا وکارشناسان داخلی به عنوان گرمترین نقطه دنیا اعلام شد.
این منطقه که در 145 کیلومتری حاشیه غربی بیابان لوت در بخش شهداد کرمان واقع شده است بعد از تایید ناسا و با
حضور 4 کارشناس داخلی به عنوان گرمترین نقطه جهان معرفی شد.
پدر علم کویر شناسی ایران نیز با اشاره به اینکه دمای خاک این منطقه تا  100 درجه سانتیگراد هم افزایش یافته است می گوید  : این منطقه همچنین با  56 تا 90  مترارتفاع از سطح دریا به عنوان پست ترین نقطه فلات داخلی ایران نیز شناسایی شده است.

شهر شهداد

کمی آن طرفتر از کویر شهداد ، شهر شهداد در جنوبی ترین قسمت کویر لوت قرار گرفته و آخرین منطقه ای است که در حاشیه کویر در آن انسانها سکونت دارند و چند کیلومتر آن سو تر از شهداد تنها کویر و بیابان بی آب و علف لوت قرار گرفته است که کمتر جنبنده ای توان حیات در آن را دارد.

شهداد یکی از خشک ترین مناطق ایران است که درجه حرارتش در تابستان گاه به بالای ۵۰ درجه می رسد اما تلاش کشاورزان این شهر محصولات کشاورزی شهداد را سر سفره روسها برده و موجب رونق اقتصادی شده است.

این شهر در نزدیکی گرمترین نقطه زمین قرار دارد و از کم بارش ترین نقاط کشور محسوب می شود و باران در این شهر پدیده ای نادر است.
 
دمای هوا در شهداد در تابستان گاه آنقدر زیاد می شود که مردم توان خارج شدن از خانه ها را در طول روز ندارند و زندگی مردم شبانه دنبال می شود در چنین شرایطی مهمترین شغل مردمان شهداد کشاورزی است.

گرمترین نقطه دنیا تولید کننده بهترین سیر دنیا

جالب است بدانید در این نقطه گرم کره زمین ، کشاورزان منطقه دست از کار وتلاش بر نداشته بلکه مرغوبترین سیر دنیا را در انجا به عمل می آورند به گونه ای در زمان برداشت تجار روس از روسیه به این منطقه آمده و با خرید هزاران تن از این محصول در آمد خوبی را نصیب کشاورزان شهداد می کنند  

 چه اتفاقی در شهدا افتاد ؟؟؟
 تغییر الگوی کشت در شهداد پس از خشک شدن نخلستانها و مرکبات

نکته قابل توجه اینکه مهمترین منبع مردمان کویر شهداد برای تامین آب کشاورزی قنات است به همین دلیل قناتهای پر آب شهداد که حالا پس از سالها خشکسالی کم آب شده اند نخلستانهای سر سبز و باغهای مرکبات را در اطراف این شهر شکل داده اند اما مرکبات شهداد به دلیل کمبود آب بیشترین ضربه را از خشکسالی خورده اند و میوه هایی که شیرین بودنشان شهرت خاص و عام بود هم اکنون به ندرت یافت می شوند و بیش از ۹۰ درصد باغهای مرکبات شهداد خشکیده اند.
 
محصول نخلستانهای این شهر نیز از کیفیت مطلوبی برخوردار است اما با این وجود خشکسالی و کم آبی شدید در منطقه مردم را برآن داشته است که به سمت کشتهای جایگزین بروند و در این جهت  کشت سیر که از کشتهای بومی منطقه نیز محسوب می شود به عنوان کشت جایگزین انتخاب گردید  
 
کیفیت و طعم بسیار مطلوب سیر شهداد موجب شد تاجران روس از مناطق سردسیر روسیه هر سال به کویر شهداد بیایند و در گرمای این شهر به دنبال خرید محصول سیر باشند نکته قابل توجه اینکه سیر یکی از پر طرفدار و پر مصرف ترین محصولات کشاورزی در روسیه محسوب می شود.
 
  تغییر الگوی کشت از مهاجرت کشاورزان جلوگیری کرد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان اظهارداشت: شهداد نمونه ای موفق از تغییر الگوی کشت کشاورزی با توجه به تغییرات اقلیمی سالهای اخیر است، با افزایش روزهای گرم سال و کم شدن آب بهترین راهکار برای کشاورزان تغییر الگوی کشت است و این کار در شهداد انجام شده است.
 
بیژن افضلی افزود: شهداد با خشکسالی دست به گریبان است و در این شرایط محصول سیر که از آب کمی برای تولید بهره می برد و با شرایط اقلیمی منطقه نیز سازگاری شگفت انگیزی دارد به عنوان جایگزین در نظر گرفته شده است و اکثر محصول پس از برداشت به روسیه صادر می شود که موجب ایجاد ثروت در منطقه و بهبود وضعیت شده است.
وی میانگین برداشت سیر از هر هكتار را 30 تن، اعلام و تصریح كرد: این محصول به عنوان محصول جایگزین برای جو و گندم در نظر گرفته شده است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان با اعلا م اینکه با جایگزینی تغیر الگوی کشت در شهداد تحولی در منطقه به وجود آمده است تصریح کرد: در کنار صادرات محصول به روسیه صادرات به کشورهای همسایه نیز در دستور کار قرار دارد و کشاورزانی که در این شهرستان به دلیل خشک شدن باغها در مرز ورشکستگی بودند هم اکنون در شرایط اقتصادی مساعدی قرار دارند.
وی سطح زیر کشت سیر در منطقه‌ی شهداد را حدود 600 هکتار عنوان کرد
مهندس بیژن افضلی افزود: پیش‌بینی می‌شود با توجه به پتانسیل خوب و عملکرد نسبتا قابل قبول منطقه حدود 18 هزار تن سیر روانه‌ی بازار مصرف گردد.

  کشاورزان با تغییر الگوی کشت نجات یافتند

اقای ایرانمنش ،تولید کننده و صادر کننده سیر در شهداد می گوید : بی آبی نیز موجب شده بسیاری از روستاها از ساکنانشان خالی شوند و امکان ادامه کشاورزی نباشد اما جایگزین کردن کشت در برخی شهرستانها در زمینه مبارزه با خشکسالی تاثیر گذار بوده و وضعیت اقتصادی کشاورزان را نیز بهبود بخشیده است.
 
وی گفت: وقتی می توان محصولاتی با درآمد بالا و آب کم تولید کرد نباید آب برای کشت محصولاتی مانند بادمجان و میوه های تابستانی آب بر تعلق گیرد.
 
وی ادامه داد: در کنار روسیه سیر شهداد به آلمان، قرقیزستان، آذربایجان نیز صادر می شود و از نظر کیفیت محصول شهداد در کشور رتبه نخست را طبق اعلام وزارت کشاورزی کسب کرده است و هر سال نیز بر وسعت مزارعی که به تولید سیر اختصاص می یابد افزوده می شود.
 
به دلیل شرایط خاص آب و هوایی محصول سیر شهداد زمانی برداشت می شود که بازارهای داخلی و خارجی خالی از سیر «تر» است و به همین دلیل رغبت بسیار زیادی به محصول شهداد می شود.

   30 تن سیر با درآمد 90 میلیون تومان  در هر هکتار

برداشت سیر مرغوب از مزارع شهداد از فروردین ماه در شهداد شروع می شود و به طور متوسط از هر هکتار مزرعه ۳۰ تن محصول برداشت و به صورت «تر» به روسیه صادر می شود.
سیر به علت نیاز آبی کم در منطقه شهداد مرغوبیت ویژه ای دارد و علاوه بر مصرف داخلی به کشورهای دیگر هم صادر می شود.
سیر مهمترین محصول منطقه شهداد با درآمد 90 میلیون تومان  در هر هکتار است.

زیرکوه ، شهداد خراسان جنوبی

اکنون به اصل موضوع  بحث خودمان بر می گردیم واین سوال در ضمن موضوع مطرح می شود که آیا آب وهوای و خاک شهرستان زیرکوه این قابلیت را دارد که همانند شهداد کرمان با یک تحول وتغییر از محصولات کم درآمد به سوی محصول پر درآمد سیر  تغیر الگوی کشت دهد ؟؟
پاسخ مثبت می باشد زیرا هم از نظر آب وهوایی و هم از نظر خاک این دو منطقه تا حدودی شبیه به هم می باشند آب وهوای گرم زیرکوه گرچه به گرمای سوزان شهداد در فصل فروردین واردبیهشت  نمی رسد اما از انجا که برداشت سیر در زیرکوه  با تاخیر حدود یک ماهه از شهداد برداشت می باشد در فصل گرمای خرداد قرار می گیرد
در واقع کیفیت سیر به به شرایط آب وهوا منطقه کشت  بر می گردد هر چه هوا گرمتر باشد سیر از اسانس و کیفیت بالاتری بر خوردار می گردد همانگونه سیر منطقه شهداد  کرمان چون در گرمترین نقطه روی زمین قرار گرفته  از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است  لذا مواد موجود در سیرهای مناطق جنوبی به مراتب بیشتر از مسیرهای شمال است.

از انجا که  سیرهمانند پیاز معمولی برای تشکیل غده به دو عامل طول روز و حرارت نیازمند است شرایط آب وهوای زیرکوه با داشتن این دو عنصر ، کاملا مستعد تشکیل این غدد در آمد زا می باشد  
از نظر آب  نیز، گرچه سیر نیازبه آب شیرین دارد اما جالب این است که حتی با آب شور مزه نیز می تواند سازگاری داشته باشد و خودش را با اب شور تطبیق دهد  ومحصول  نسبتا خوبی دهد  مثلا در منطقه بارنجگان وبرخی از چاههای بمرود که آب شور مزه می باشد اما کشت سیر نتیجه نستا مطلوبی به همراه دارد  
اما اگرسیر با  آب شیرین  آب دهی گردد  نتیجه محصول هم  از نظر کیفیت هم از نظر وزنی بسیار عالی خواهد بود
از نظر خاک ، سیر در هر نوع خاک از خاکهای شنی لومی تا خاکهای رسی سنگین و همچنین، خاکهای هوموسی قابل کشت می باشد.
 اما خاک رسی برای کاشت سیر مناسب نیست ، زیرا یا غده خوب در آنها تشکیل نمی شود ویا پیاز بدست آمده، بد شکل می گردد. مگراینکه این خاکها به وسیله کود دامی پوسیده سبک شوند.
با استعلامی که از کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی  شهرستان صورت گرفت غالب خاک منطقه زیرکوه مشخصات فوق را دارد ومناسب برای کشت سیر می باشد و برخی از روستاها مثل  چشمه بید ،همت آباد که از خاک رسی بهره مند هستند می توان با کود دامی مشکل آن را حل نمود  
همین کارشناسان محترم در سوال این جانب ، که آیا منطقه زیرکوه مستعد کشت سیر می باشد پاسخ آنها عالی بود یعنی این منطقه نمره عالی برای کشت سیر را بدست آورده است  

مزیتهای سیر برای توسعه و قطب سازی کشت آن در زیرکوه

با توجه به مطالب فوق ، واستعداد آب وها و خاک منطقه ، و بحث در آمد زایی  ، شهرستان  زیرکوه این استعداد را دارد که همانند شهداد کرمان به قطب سیر استان حتی کشور تبدیل گردد و تجار کشورهای اروپایی ، اسیایی و ... رابه سمت خود جذب نماید  
علاوه بر مزیتهای فوق ، مزیتهای دیگری وجود دارد که می تواند در قطب شدن سیر شهرستان  ، در کشور کمک و یاری رساند
اول : با توجه به محدویت آب در منطقه ، خوشبختانه  سیر از گیاهان کم آب می باشد به گونه ای  که از زمان کشت تا قبل از عید عیدنوروز  فقط  به یک الی دو آب دهی نیاز دارد و بعد از عید تا برداشت با مدار 7 الی 10 آبیاری میشود
دوم :  سیر بر خلاف محصولات پاییزه دیگر همچون گندم وجو هم به آب کمتری نیاز دارد هم  از در آمد زایی فوق العاد ه ای برخوردار می باشد
سوم : سیر بر خلاف درخت پسته از گیاهان کم عمر بوده به گونه ای  در همان عمر کم خود از فصل کشت تا برداشت که حدود 8 ماه  طول می کشد بازدهی سرشاری به دنبال دارد
خلاصه اینکه   آب وهوای و خاک منطقه  در کنار مزیتهای فوق  استعداد  بسیار مناسبی برای کشت سیر و رشد آن را دارد به گونه ای که بنده از پنج حوزه کشاورزی با اقلیمهای متفاوت شهرستان یعنی شاسکوه  ،بالا کوه ،محمد آباد و گزخت با آب شیرین ، بارنجگان و بر خی چاههای بمرود با آب شور تحقیقی که به عمل آوردم بلا استثناء همه پاسخ دهندگان  از کشت  سیر رضایت خاطر داشتند.

نقش دستگاههای دولتی در گسترش وقطب سازی سیر منطقه

هم اکنون  بیشترین سطح زیرکشت محصول سیر در خراسان جنوبی با 70 هکتار به شهرستان طبس اختصاص دارد. در حالیکه منطقه زیرکوه با هزاران هکتار زمین مستعد ، آمادگی  فوق العاده ای برای کشت این نوع گیاه دارد  
نکته مهمی  که در اینجا  باید بدان پرداخت و نباید فراموش کرد آن است که دستگاههای مختلف  دولتی از جمله اداره جهاد وکشاورزی ، منابع طبیعی و اداره آب  نقش به سزایی در عملیاتی نمون هدف مورد نظر یعنی قطب سازی  سیر منطقه  را دارند به گونه ای این دستگاهها می توانند  با برگزاری کلاسها وجلسات مختلف ؛ کشاورزان منطقه را توجیه و همگان را نسبت به این امر مهم آگاه سازی نمایند
در واقع از دلایل مهمی که ادارات دولتی می توانند در این زمینه ورود پیدا کنند و آن را بسط وگسترش دهند  ان است که اولا : همانطوریکه بیان شد منطقه با محدویت وکمبود آب دست وپنجه نرم میکند و از انجا که سیر گیاهی کم آب میباشد  توجیه و دلیل بسیار خوبی میتواند برای کشت این نوع گیاه کم آب باشد خصوصا اگر آبیاری یصورت صنعتی وبه روز باشد
 ثانیا: این نوع کشت در صورت توسعه وگسترش هم اشتغال زایی فراوان هم سود  سرشاری برای کشاورز بدنبال دارد خصوص آنکه  هم اکنون محصولات  منطقه از کشتهای کم بازده و کم درآمد شکل گرفته است
و نکته اخر از انجا که قیمت سیر در بازار گران می باشد مسئولین مربوطه  می توانند با دادن تسهیلات به کشاورزان در زمان برداشت  سیر در شهرهای دیگر که قیمت آن افت می کند به کشت گسترده  آن در منطقه کمک نمایند  
ولازم است این تمهید نیز در نظر گرفته شود در صورت توسعه  کشت سیر در منطقه  چون بازدهی این گیاه زیاد هست ( هر کیلو سیر تا 20 الی 30 کیلو نتیجه میدهد )  واز سویی  چون  در صنایع دارویی و غذایی از آن به وفور استفاده می شوداز ضرورت ساخت  سیلو وانبار ونیز تاسیس صنایع تبدیلی وفرآوری  که می تواند در ماندگاری این گیاه و اشتغال زایی  کمک نماید  نباید فراموش کرد  
خواص شگفت انگیز سیر
در پایان جا دارد اشاره ای هرچند کوتاه به خواص معجزه گونه و شگفت  انگیزه این گیاه تند وتیز داشته باشیم
سیر سرشار از فولیک اسید، ویتامین C، کلسیم، آهن، منیزیم، پتاسیم و مقدار کمی روی و ویتامین های B2، B1 و B3 است.
سیر علاوه بر مصرف خوراکی به صورت تازه، پودر سیر، ترشی سیر، یا چاشنی در صنایع غذایی برای تولید فرآورده‌های غذایی نقش مهمی دارد و همچنین استفاده فراوانی به عنوان یک گیاه دارویی موثر در بیماری‌هایی چون فشار خون و بیماری‌های قلبی، کاهش کلسترول خون، خواص ضد انگلی و ضدمیکروبی و درمان سرطان دارد.

والسلام
حاجی اباد مورخه 7\3\96 مصادف با سوم شوال

 

منابع :
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری جوان
خبرگزاری مهر
خبرگزاری دانا

دیدگاه‌ها

یه بنده خدایی توی باغچش توس روستای سیچ سیر کاشته، 5 میلیون تومن فروش داشت.
جناب حجه الاسلام نظری فراموش کردم اینو به عرض برسونم پیشنهاد قشنگی دادید ولی کو گوش شنوا ،همون مقاله قبلیتون یعنی ظرفیتهای زیرکوه کجا شد آیا مسئولین، فرمانداری ،ریس جهادی یه عکس العمل هرچند کوچک از خود نشون دادند ؟؟ مسئولین در خواب خرگوشی بسر میبرند معلوم نیست بیدار بشند یا نه ؟؟
زیرکوهی عزیز سلام. شما مسئولین را زیر سوال میبرید.شما بفر مایید رئیس جهادچه کار کند.فرماندار چه کار کند.برادر من کار تولیدی 1-سرمایه میخواهد که وظیفه فرماندار ونماینده و ...است که باید اعتبار بگیرند 2-علم و دانش وفن کار است که باید آموزش ببینیدو کار رایاد بگیرید.چه دانش بومی و تجربی چه دانش و علوم دانشگاهی 3-یک تولید کننده زحمتکش و فعال ومومن و خدامحور ونماز خوان و خوب کشاورزی شغل انبیاست و کار مقدسی است هر کسی توفیق کار تولیدی وکشاورزی را ندارد. در کار کشاورزی و دامداری باید توکل و امید به خدا و...هم در کار و مد نظر باشد. در ضمن کارشناسان جهاد 1-مهندس مشاور نیادر بخش زراعت و باغبانی 2-مهندس صحرا نژاد در بخش آموزش و ترویج و 3-مهندس دلیری در بخش آبیاری قطره ای و...سایر مهندسان در خدمت شما هستند. هیف و افسوس که کسی برای علم و دانش مهندسان ارزشی قائل نیستند و از مهندسان دلسوز استفاده ای نمیکنند . مهندسان و عالمان و دانشمندان در قیامت از شما شکایت میکنند .مساجد هم از شما شکایت میکنند که مردم چرا بی تفاوتند. یکی از معصومین (ع) فرموده اند که: از دانشمندان و عالمان بپرس - با فرزانگان سخن بگو - و با فقیران بنشین افسوس کو گوش شنوا صحبتهاو مقاله آقای نظری برگرفته از کارشناسان جهاد کشاورزی بوده است .آقای نظری خدا خیرشان دهد خیلی وقت گذاشته اند وزحمت کشیده اند تا این مقاله را نوشته اند .چندین مرتبه به جهاد کشاورزی رفته اند. شما هم به جهاد مراجعه کنید و مشاوره بگیرید .جهادی ها برای شما فرش قرمز پهن میکنند و راهنمایی میکنند. افسوس که گوش شنوایی وجود نداردو از نظر کارشناسان استفاده نمیکنند. دوست من ادارات مختلف کلاسهای آموزشی و ترویجی زیادی برگزار میکند ولی متاسفانه هیچ استقبالی و پزیزشی از طرف مردم نیست. فرهنگ علم آموزی و دانش جویی کم رنگ شده است .درس نخوانده ایم ودانش نیاموخته ایم که کار را یاد بگیریم متاسفانه درس خوانده ایم که مدرک بگیریم. دوستان اگر بیشتر مطالعه کنید و بررسی کنید ظرفیتهای بسیار بیشتری در شهرستان زیرکوه وجود دارد. مشاغل و تولیدیهایی که اسمشان را هم نشنیده اید.
سلام جهادی عزیز اظهار کرده اید : کار تولیدی سرمایه میخواهد که وظیفه فرماندار ونماینده و ...است که باید اعتبار بگیرند سوال اینجاست چرا فرماندار ونماینده اینکار رو انجام نمیدند ؟؟؟؟؟؟؟ چرا حاضر نیستند کوچکترین قدم در راه صنعتی شدن این شهرستان محروم بردارند ؟؟؟؟؟ چرا حاضر نیستند شهرک صنعتی رو که چند سال فقط دارند حرفش رو میزنند حتی دیدار کشی کنند ؟؟؟؟ ایا شما نمی دانید چند در صد مدیران و مسئولین شهرستان پروازیند ؟؟ صبح بیا سه راهی ابیز تا ببینی چه خبره ؟؟؟ وقتی مسئولی دلش برای این مردم محروم نمیسوزه فرماندار دلش نمیسوزه نماینده نمیسوزه ریس جهاد نمیسوزه و.... نمیسوزه شما جهادی عزیز چه توقع دارید که اعتبار جذب بشه ؟؟ اخه کی میخاد جذب کنه وکی به کار بیاندزه ؟؟؟

دیدگاه شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.